Náš příběh

Naše filozofie
21 července, 2020
Show all

Náš příběh

Když se potkají dva lidé zapálení pro společnou věc a spojí se v partnerském i pracovním životě, vznikne z toho ojedinělý projekt. Gabrielu Mařákovou Železnou a Jiřího Mařáka spojila láska ke zvířatům, která se přetavila ve výjimečnou chovatelskou stanici nedaleko Velkých Popovic. Společnost Chovatelská archa se věnuje chovu plazů, především suchozemských želv, ale také například leguánů, chameleonů a dalších exotických plazů. Kromě toho chovají surikaty a morčata, králíky, psy, kočky nebo minihorse. Jako třešničku na dortu provozují obchod s chovatelskými potřebami v Řevnicích.

A protože Gabrielu i Jiřího pojí výjimečná láska ke zvířatům, provozují chovatelství jinak, než jak jsme na to možná zvyklí. Kladou totiž důraz na zajištění přirozených podmínek zvířat i v našem středoevropském prostředí. Jen tak totiž mohou vyrůstat spokojení a zdraví jedinci a dělat tak radost lidem, kterým jde především o to nepřizpůsobovat život zvířat životu člověčímu, ale naopak nechat se od nich něco naučit.

Chov zvířat podle toho také v Chovatelské arše vypadá. Gabriele a Jiřímu se podařilo přenést do středu Čech kus Středomoří i Afriky. Velkorysé venkovní výběhy želv kopírují přirozené biotopy těchto plazů s respektem k jejich způsobu života. Želvy se batolí mezi rostlinstvem typickým pro daný region, lezou po skalách modelovaných tak, aby se na nich mohly dobře zachytit a obrousit si drápky a líhnou se v odpovídajících tepelných podmínkách.

Surikaty hlídkují na větvích padlého stromu kdesi v africké savaně a pozorují vás ve svém typickém postoji „v pozoru“. A do toho se ve vedlejším výběhu batolí spokojená morčata, králíci či „chlupaté“  slepice. A to vše za klidného pozorování volně pobíhajících koček a psů,  kteří jsou pro rodinu nerozlučnými parťáky.

Chovatelům však záleží i na osudu zvířat poté, co se dostanou do rukou jiných majitelů. Nejprve zjistí, proč a komu chtějí zákazníci nové zvíře pořídit a zda jsou schopni a ochotni vytvořit doma pro zvíře přirozené prostředí. Poučí je podrobně o životních potřebách zvířete, upozorní na možná úskalí jejich chovu a ubezpečí se, že nový majitel aspoň trochu souzní s jejich chovatelskou filozofií. Zjednodušeně řečeno, pokud si někdo chce koupit domů želvu a strčit ji do krabice od bot, raději klientovi koupi rozmluví.

S touto filozofií souvisí i další sortiment, který kromě zvířat samotných chovatelé svým zákazníkům nabízejí. Pan Jiří je specialista na výrobu terárií a paludárií. Opět zde vychází z přirozených potřeb daného zvířete. A tak si spolu s želvou můžete domů přinést horský potůček, mechem porostlé kořeny či džungli plnou rozkvetlých orchidejí a lián. Je to úplně jiná dimenze domácího chovu zvířete, než na jakou jsme byli zvyklí.

Paní Gabriela se zase věnuje chovu drobných savců a s láskou se stará o všechna ostatní domácí zvířata.

Nekupujete si domácího mazlíčka, kupujete si kamaráda, který si bude žít po svém a odmění se vám za to tím, že vás toho hodně naučí o svém životě.

Gabiela a Jiří vědí o životě svých zvířat vše a rozhodně si své vědomosti nenechávají pro sebe. Pořádají výukové programy pro děti i dospělé přímo ve své chovatelské stanici. Pro školy je to pak vítané rozšíření hodin biologie. Pro rodiče zase zajímavý tip při plánování rodinných výletů.

Chovatelská archa představuje zcela výjimečný projekt, kde se chovatelství snoubí s láskou k přírodě a ke zvířatům, jakožto její nedílnou součástí. Je to ideální kombinace šetrného chovu a prodeje zvířat a vzdělávací činnosti .

Pokud tedy hledáte vhodného domácího mazlíčka do vaší rodiny a nejste si zcela jisti jeho výběrem, v Chovatelské arše načerpáte plno užitečných informací formou podrobného se seznámení s životem a potřebami konkrétního zvířete. Můžete se tak opravdu pečlivě rozhodnout pro toho pravého zvířecího kamaráda pro vás či vaše děti.

 

 

Comments are closed.